فین تک چیست ؟

فین تک چیست ؟

فین تک چیست ؟!

فین تک چیست ؟! دیکشنری مریام-وبستر، فین تک (فن آوری مالی) را اینگونه تعریف می‌کند:

” محصولات یا شرکت‌هایی که فن آوری‌های دیجیتال یا آنلاین جدید را در صنعت بانکداری یا خدمات مالی بکار می‌گیریند”.

این فن آوری‌های جدید در حال ایجاد یک انقلاب بزرگ در بازارهای مالی هستند.

در حال حاضر رهبری این انقلاب در دست استارتاپ‌هاست. اما بعضی از بانک‌های مطرح در سطح جهانی (مثل HSBC و کردیت سوئیس) هم درحال توسعه ایده‌های فین تکی خود هستند.

شرکت‌‌های فین تکی از تکنولوژی‌های رایج پرداخت موبایلی گرفته تا هوش مصنوعی و بیگ دیتا را برای خلق ارزش بکار می‌گیرند.

خب، حالا که دیدیم فین تک چیست ، وقتشه که در ادامه با چند تا از اصطلاحات رایج در فین تک آشنا شویم:

 

رمز ارز

رمز ارز ( Cryptocurrency) یک ارز دیجیتال غیر متمرکز است که با رمزنگاری (تبدیل دیتا به کد) ارز تولید کرده و بدون نیاز به نظارت هیچگونه بانک یا دولتی بر انتقال این ارز نظارت می‌کند. از معروف‌ترین رمز ارز‌های دنیا می‌توان به بیت کوین و اِتِر اشاره کرد.

تعدای از رمز ارزهای مطح دنیا (بیت کوین، لایت کوین، زی کش و اتر)
تعدای از رمز ارزهای مطح دنیا (بیت کوین، لایت کوین، زی کش و اتر)

 

بیت کوین

پیش‌تر در مقاله‌ای به تشریح بیت کوین پرداخته‌ام. اما بطور خلاصه، بیت کوین اولین رمز ارز، و مورد اعتمادترین آن‌هاست.

رمز ارز بیت کوین توسط شخص (یا اشخاصی) ناشناس -با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو- معرفی شد. شبکه غیر متمرکز بیت کوین این امکان را بوجود می‌آورد تا بدون نظارت هیچ شخص ثالثی، بین دو نفر تراکنش فرد به فرد (Peer to peer یا P2P) صورت گیرد.

بیت کوین
بیت کوین

 

بلاک چین

همانطور که در مقاله بلاک چین چیست دیدیم، بلاک چین درواقع یک دفتر کل توزیع شده است. و طرز کار آن به این شکل است که داده‌های تمامی تراکنش‌های رمز ارز‌ها  بجای یک دیتا بیس مرکزی، در شبکه‌ای از کامپیوترها در سرتاسر جهان ذخیره شود.

در این شبکه، داده‌ها در قالب‌هایی رمزنگاری شده بنام “بلاک” دخیره می‌شوند.

متخصصین بلاک چین، کاربردهای آن را بسیار فراتر از فن‌آوری مالی می‌دانند و معتقدند فن آوری بلاک چین می‌تواند موجبات امنیت، سهولت، و شفافیت هرچه بیشتر سایر صنایع را نیز فراهم کند.

اولین بلاک چین کاربردی توسط ناکاموتو و برای انجام تراکنش‌های بیت کوین استفاده شد.

بلاک چین
بلاک چین

 

اِتِریوم (Ethereum)

اتریوم نوعی شبکه بلاک چین است که در سال 2013 توسط یک برنامه نویس روسی-کانادایی بنام ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) ارائه شد. اتریوم از مفهوم بلاک چین برای تولید اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز استفاده می‌کند. مثلا مردم می‌توانند با استفاده از اتریوم بدون هیچ واسطه‌ای (مثل تلگرام و واتس آپ) به هم پیام دهند.

شبکه اتریوم، رمز ارز اختصاصی خود (بنام اِتِر) را دارد.

اتریوم
اتریوم

 

رِگ تِک ( Regtech یا فن آوری رگولاتوری)

فن آوری رگولاتوری امکان کار کردن شرکت‌ها با قوانین/سرویس‌های مالی را مهیا می‌کنند.

یکی از اولویت‌های اصلی رگ تک، اتوماسیون و دیجیتالی کردن قوانین ضد پولشویی است. با رگ تک می‌توان از ورود درآمد‌های نامشروع/غیرقانوی به سیستم مالی جلوگیری کرد و فرآیند شناخت مشتری ( (Know Your Customer (KYC) را برای بانک‌ها و موسسات مالی آسان‌تر نمود.

درحال حاضر رگولاتور Financial Conduct Authority) FCA) ، با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین توسعه داده شده توسط تعدادی از شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات رگ تگ توانسته‌ بهره‌وری خود را بیشتر کرده و از هزینه‌ها بکاهد.

رگ تک (فن آوری رگولاتوری)
رگ تک (فن آوری رگولاتوری)

 

اینشورتک (Insurtech یا فن آوری بیمه)

اینشورتک یا فن آوری بیمه یکی از زیرمجموعه‌های فین تک است. که در آن از فن آوری برای بهبود عملکرد صنعت بیمه استفاده می‌شود.

شرکت‌های فعال در زمینه اینشورتک درحال تنگ کردن عرصه بر شرکت‌های بیمه‌ای سنتی هستند و اگر سنتی‌ها دیر به خود بجنبند، بازی را خواهند باخت.

شرکت‌های فعال در زمینه اینشورتک درحال تنگ کردن عرصه بر شرکت‌های بیمه‌ای سنتی هستند و اگر سنتی‌ها دیر به خود بجنبند، بازی را خواهند باخت.
شرکت‌های فعال در زمینه اینشورتک درحال تنگ کردن عرصه بر شرکت‌های بیمه‌ای سنتی هستند و اگر سنتی‌ها دیر به خود بجنبند، بازی را خواهند باخت.

عرضه اولیه سکه (Initial Coin Offering (ICO))

عرضه اولیه سکه فرایندی است که استارتاپ‌های فعال در حوزه بلاک چین در ابتدای کار خود برای تامین سرمایه جمعی بکار می‌گیرند.

طی ICO، استارتاپ‌ها در ازای دریافت پول، ارز مجازی خود را می‌فروشند.

فرآنید عرضه اولیه سکه (ICO) شبیه فرآیند عرضه اولیه سهام (Initial Public Offering(IPO)) است. که طی آن، بخشی از سهام شرکت درازایی دریافت سرمایه واگذار می‌شود.

اما فرق اصلی عرضه اولیه سکه (ICO) و عرضه اولیه سهام (IPO) در این است که ICO بیشتر بشکل تامین سرمایه اولیه و بمنظور حمایت از یک استارتاپ‌ صورت می‌گیرد و کمتر جنبه‌ی سرمایه‌گذاری دارد.

 

عرضه اولیه سکه
عرضه اولیه سکه

 

بانک‌داری باز (Open banking)

بانک‌داری باز، نوعی خدمات بانکی است که روز به روز فراگیرتر می‌شود. در بانک‌داری باز، بانک‌ها به شرکت‌های ثالث اجازه می‌دهند تا با استفاده از داده‌های بانک‌ها اقدام به ارائه خدمات نمایند.

با ااستفاده از بانک‌داری باز و APIها می‌توان شبکه‌ای از موسسات مالی و تامین‌کنندگان ثالث را ایجاد کرد.

زیست بوم API باز (Open API ecosystem) امکان توسعه کاربردهای بسیاری را به به استارتاپ‌های حوزه فین تک می‌دهد. برای مثال می‌توان به اپلیکیشن‌های موبایلی اشاره کرد که کاربر را قادر می‌سازند کنترل بسیار بالایی بر حساب بانکی و تراکنش‌هایش داشته باشد.

بانکداری باز
بانکداری باز

 

مشاور رباتیک (Robo advisor)

مشاورین رباتیک، پلتفرم‌هایی هستند که با استفاده از الگوریتم‌های مالی، فرآیند سرمایه‌گذاری را تسهیل می‌کنند.

مشاورین رباتیک با حذف مدیران سرمایه گذاری (Investor managers)  بطور محسوسی از هزینه‌های مدیریت سبد سهام (Portfolio) می‌کاهند.

مشاور رباتیک
مشاور رباتیک

بدون بانک‌ها (Unbanked/underbanked)

بدون بانک‌ها، افرادی هستند که به هیچگونه بانک با خدمات مالی دسترسی ندارند (مثل مردم فقیر یک منطقه دورافتاده). بسیاری از “بدون بانک‌ها” حتی یک حساب بانکی هم ندارند و بدلایل بسیاری برای بانک‌های بین المللی و حتی محلی صرف ندارد که برای این افراد بانکی تاسیس کرده یا خدماتی به آن‌ها ارائه کنند. اما شرکت‌های کوچک و چابک فین تکی محدودیتی از این بابت ندارند. لذا محصولات/خدمات متنوعی را برای بدون بانک‌ها طراحی کرده‌اند.

مطابق با تخمین شرکت بیمه سپرده فدرال ((Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC)) تنها در آمریکا، بیش از ده میلیون خانوار بدون بانک وجود دارد.

بدون بانک‌ها (Unbanked orunderbanked)
بدون بانک‌ها (Unbanked orunderbanked)

برای اطلاعات بیشتر درمورد بدون بانک‌ها، این مصاحبه با دکتر سعادت را از دست ندهید. 

 

شمول مالی (Financial inclusion)

یکی از مزایای فین‌ تک ارائه‌ی خدمات مالی ارزان به افراد کم برخوردار و فقیر جامعه است.

 

قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند در واقع برنامه‌های کامپیوتری‌ هستند که قرارداد را بین فروشنده وخریدار اجرا می‌کنند. این قراردادها معمولا در بستر بلاک چین ایجاد شده و می‌توانند بصورت شگرفی از هزینه‌هایی که پیشتر برای اپراتور انسانی استفاده می‌شد بکاهند.

مثلا، قراردادها در اتریوم بصورت متونی در شبکه غیر متمرکز آن ذخیره شده تا در زمان مناسب اجرایی شوند.

 

شتاب‌دهنده‌ها (Accelerators)

شتاب‌هنده‌ها (یا شتاب‌دهنده‌های مرحله رشد)، برنامه‌هایی هستند که موسسات مالی برای هدایت و کمک کردن به استارتاپ‌ها اجرا می‌کنند.

شتاب‌دهنده‌های فین تکی هم بصورت شخصی و هم بصورت شرکتی تامین مالی می‌شوند. برای مثال بانک‌ مرکزی بریتانیا، بانک انگلستان، و بانک خصوصی بارکلی از جمله بانک‌‌هایی هستند که برنامه‌های شتاب‌دهی خود را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *