بلاک چین چیست ؟

بلاک چین

در این مقاله خواهیم دید که بلاک چین چیست و چه کاربردهایی دارد.

خب تا الان با کلیت مفهوم بیت کوین آشنا شده‌ایم. و احتمالا شنیده‌اید که بیت کوین و سایر ارزهای مجازی روی
سیستمی بنام بلاک چین کار می‌کنند. امروز می‌خواهیم با این سیستم آشنا شویم.

برای درک بهتر بلاک چین باید در ابتدا درمورد تراکنش‌های رمز ارزها مطالعه کنیم. پیش‌تر طی مثالی به نحوه عملکرد دفتر کلی که اطلاعات پنج دوست را ثبت و بایگانی می‌کرد اشاره کردیم. وقتی یکی از این آقایون قصد انتقال مبلغی به حساب دوست خود را داشت، باقی افراد درمورد وجود یا نبود پول در حساب او رای گیری می‌کردند. و تنها درصورت مثبت بودن نظر اکثریت، امکان وقوع تراکنش مهیا می‌بود.

مسلما طی این تراکنش، مقداری پول از حساب فرستنده کاسته و به حساب پذیرنده افزوده می‌شد. درنهایت دفتر کل آپدیت شده و هر عضو شبکه یک نسخه از آن را دریافت می‌کرد. برای وقوع تراکنش‌های آتی، همین فرایند تکرار می‌شود.

روش کار بانک ها و موسسات مالی
روش کار بانک ها و موسسات مالی

 

اما درصورتیکه بخواهیم تاریخچه تراکنش‌های هر فرد را بررسی کنیم، باید با حجم زیادی کاغذ سر و کله بزنیم. تازه از درستی این مدارک هم مطمئن نیستیم !!! چراکه ممکنه یکی از دوستان مثال ما شیطنت کرده و اطلاعات را مخدوش کرده باشد!

نمونه ای از مخدوش سازی اطلاعات
نمونه ای از مخدوش سازی اطلاعات

 

حالا این سوال پیش ‌میاد که چطور می‌شه بدون بکارگیری یک شخص ثالث معتبر (مثل بانک) این نقص را مرتفع کرد؟!

راه حل این مشکل در استفاده از مفهوم بلاک چین است. در این مثال می‌تونیم بین مراحل “رای گیری” و “توزیع دفتر آپدیت شده بین اعضای شبکه”، یک مرحله جدید تعریف کنیم. در این مرحله جدید، از اولین دفتر کل، یک عکس می‌گیرم و آن را ضمیمه‌ی دفتر کل دوم می‌کنیم. با این کار بین دفاتر اول و دوم یک رابطه برقرار می‌شه.

درصورت وقوع سومین مرتبه رای‌گیری، همین کار عکس گرفتن و ضمیمه‌کردن رو دوباره انجام میدهیم. حالا دفتر کل سوم حاوی یک عکس از دفتر کل دومی است و در دل آن عکس، تصویری از اولین دفتر کل قرار دارد.با فرض اینکه این عکس‌ها رزولوشن بسیار بالایی دارند، می‌توانیم این فرایند عکاسی و ضمیمه کردن را تا ابد ادامه دهیم.

عکاسی از اولین دفنر کل و ضمیمه کردن آن در دفتر دوم. سپس عکاسی از دفتر دوم و ضمیمه کردن آن در دفتر سوم
عکاسی از اولین دفتر کل و ضمیمه کردن آن در دفتر دوم. سپس عکاسی از دفتر دوم و ضمیمه کردن آن در دفتر سوم

با این کار می‌توان از ارتباط هر دفتر کل با دفتر پیشین مطمئن شد. حالا اگر یکی از رفقای مثال ما بخواهد شیطنت کرده و دفتر کل اول را دستکاری کند، باید از اولین دفتر عکسی تهیه کرده تا دفتر دوم را ایجادکند، سپس از آن عکس گرفته و سومین دفتر را ایجاد کند، و الی آخر. بعد باید بدون اینکه کسی متوجه شود، این دفتر‌کل جعلی را جایگزین دفتر‌های معتبر دیگر اعضای شبکه کند.

سخت شدن روند کار یک فرد متقلب.
سخت شدن روند کار یک فرد متقلب.

البته که این کار بسیار دشواره! حالا اگر هزاران دفتر کل (در دست هزاران عضو شبکه) داشته باشیم چی؟!

در این صورت، جعل کردن تقریبا غیر ممکن می‌شه! پس فهمیدیم که بلاک چین یک حجم عظیمی از داده را برحسب زمان به هم مرتبط می‌کند و حاصل کار یک دنباله‌ی است که دست‌کاری اون خیلی سخته!‌ خب، حالا که بصورت تمثیلی نحوه‌ی کار بالاک چین رو درک کردیم، وقتشه که ببینیم در عمل بیت کوین چگونه در بستر بلاک چین کار میکنه؟!

روند کار بیت کوین هم خیلی شبیه مثال بالاست. و تفاوت عمده‌ی اون در نحوه‌ی تولید زنجیره‌ی بلوک‌هاست.

برای شروع باید “بلاک” را تعریف کنیم؛

بلاک چیست ؟

در هر بلاک، بجای اینکه یک دفتر کل وجود داشته باشد، تمامی تراکنش‌های بیت کوین در یک بازه زمانی 10 دقیقه‌ای ثبت می‌شوند. تمامی این تراکنش‌ها با هم یک مجموعه منحصر بفرد از داده رو تشکیل می‌دن.حال سوال اینجاست که چطور مانند مثال فوق از این دیتا عکس بگیریم؟!

این کار رو می‌شه با استفاده از الگوریتم هَش (Hashing algorithm) انجام داد. خروجی این الگوریتم یک کد مخصوص بنام مقدارِ هَش (Hash Value) است. این مقدار هش (یا به اختصار هش) یک کد بلند و منحصر بفرد مختص دیتایی است که الگوریتم را بر آن اعمال کرده‌ایم.

استفاده از الگوریتم هش در بلاک چین
استفاده از الگوریتم هش در بلاک چین

حالا این هش چجوری استفاده میشه؟ وقتی شبکه بیت کوین یک بلاک از تراکنش را پردازش می‌کنه، هش بلاک قبلی را در بلاک فعلی می‌ذاره. این کار باعث تغییر هش بلاک فعلی می‌شه. بنابراین این هش، میشه رابط بین تمامی بلاک‌های تراکنش. درست مانند عکس‌برداری‌های مثال فوق.

روند کار الگوریتم هش، که بسیار شبیه روند کار عکاسی و ضمیمه کردن است.
روند کار الگوریتم هش، که بسیار شبیه روند کار عکاسی و ضمیمه کردن است.

 

سوال: اصلا فایده‌ی این کارها چیه؟!

جواب: در وهله اول، امنیت!

مثلا اگه بخواهید، به عقب بازگشته و بلاک سه هزارم رو تغییر بدید، اون موقع مجبور خواهید بود که تمامی اون 2999 بلوک بعدی‌ش رو هم تغییر بدید!

بعد باید این اطلاعات جعلی خودتون رو جایگزین اطلاعات موجود در تمامی کامپیوترهای شبکه کنید. انجام این کار میلیاردها دلار هزینه خواهد داشت.

استفاده از الگوریتم هش، تقلب کردن را بسیار مشکل می‌کند.
استفاده از الگوریتم هش، تقلب کردن را بسیار مشکل می‌کند.

این سیستم ایمن باعث میشه با خیال راحت به صحت محتوای دخیره شده در شبکه اطمینان کنیم. بدون اینکه نیاز باشه به یک شخص ثالث یا یک سیستمِ ممکن الخطا اطمینان کنیم!

فرض‌ کنید که بعد از شش بلاک، یک بیت کوین به شما برسد، می‌تونید خاطر جمع باشید که این بیت کوین در کیف پول (مجازی) شماست و تنها شما قادر به کنترل آن هستید.

به یُمن وجود چنین مدل انقلابی اطمینان بخشی، بلاک چین میره که نحوه‌ی کار ما در دنیا را بکلی متحول کنه. علاوه بر اینکه دیگه لازم نیست که بعضی شرکت‌ها امنیت تراکنش‌ها رو تامین کنند. کاربردهای این سیستم هم بی‌نهایته؛

مثلا فرض کنید که می‌خواهید گوشت گوساله اُرگانیک تهیه کنید.

چطور می‌تونید از اُرگانیک بودن اون اطمینان حاصل کنید؟!

بلاک چین MooCow آمده تا این مشکل رو حل کنه؛

بلاک چین Moo Cow یک مثال‌ خوب از کاربردهای بلاک چین است.
بلاک چین Moo Cow یک مثال‌ خوب از کاربردهای بلاک چین است.

با اختصاص یک کد منحصر بفرد به هر گوساله، وقتی اون گوساله بخت برگشته به چند بسته گوشت تبدیل شد، می‌تونیم به هر بسته گوشت یه کد منحصر بفرد مشتق شده از کد اصلی اختصاص بدیم. این کد بیانگر ارتباط هر بسته گوشت با اون گوساله منحصر بفرده. در هر مرحله‌ از حمل و توزیع هر بسته گوشت، کد اون اسکن شده و مقداری اطلاعات به زنجیره بلاک‌ش افزوده می‌شه. مصرف‌کننده نهایی می‌تونه با اسکن کد اون بسته به اطلاعاتی مثل محل و شرایط پرورش گوساله و زمان ذبح اون دست پیدا کنه.

استفاده از بلاک چین Moo cow در زنجیره تولید و توزیع گوشت گوساله ارگانیک
استفاده از بلاک چین Moo cow در زنجیره تولید و توزیع گوشت گوساله ارگانیک

 

وقتی بسته گوشت بفروش می‌رسه، دام‌دار هم می‌تونه با پیگیری کد اون بزرگ‌ترین و پرمنفعت ترین بازارش رو شناسایی کنه. با این‌کار می‌تونه کنترل بیشتر و بهتری روی نحوه‌ی قیمت‌گذاری‌‌ش داشته باشه و در بازارهای پرمصرف بهتر عمل کنه. جالبه که بدونید تمامی این کارها بصورت آنی صورت می‌گیرند.

دامدار اروپایی مثال ما با استفاده از بلاک چین Moocowمتوجه شده که کشور رومانی بازار مناسبی برای محصولات اوست.
دامدار اروپایی مثال ما با استفاده از بلاک چین Moocowمتوجه شده که کشور رومانی بازار مناسبی برای محصولات اوست.

مصرف‌کننده هم می‌تونه با اطمینان از اُرگانیک بودن محصول، اون رو خریداری کنه.

اینجوری دیگه لازم نیست که مشتری به یک شخص ثالث (که ممکنه رشوه گرفته باشه و چشم‌ش روی تقلب بسته باشه) اعماد کنه. و اگر هم از کیفیت محصولی که خریده راضی نبود، می‌تونه در بلاک‌چین نظرش رو منتشر کنه.

مزیت اصلی این سیستم در اینه که دیتا بیسش در یک جا متمرکز نیست. تنها کافیست که اطلاعات رو بذاری تو بلاک چین و اجازه بدهی که اعضای شبکه‌ی بلاک چین کارشون رو انجام بدهند.

هزینه‌ی این سیستم برای دام‌پرور، شبکه توزیع، و فروشگاه بسیار ناچیزه. مثلا یک سِنت به ازی هر گوساله (100 سنت= 1 دلار).

این تنها یک مثال از کاربردهای فراوان و اقتصادی بلاک چین بود.

شما چه کاربردهایی رو برای بلاک چین پیشنهاد می‌کنید؟!

امیدوارم که الان کاملا متوجه شده باشید که بلاک چین چطور درحال تغییر دادن دنیای ماست…

به شخصه معتقدم تاثیر انقلاب بلاک چین به اندازه انقلاب اینترنته!

آموزش هک کردن بیت کوین !!! 

پیش‌تر گفتیم که انجام هر تراکنش بیت کوین مشروط به تایید اکثریت اعضای شبکه بیت کوینه.

از منظر تئوری،اگر کسی 51% از رای دهنده‌های شبکه بیت کوین رو تحت کنترل داشته‌ باشه، می‌تونه هر تراکنشی رو تایید کنه.

به ظاهر این یه نقص ایمنی بزرگ در نحوه‌ی کار بیت کوینه.

سناریو زیر را در نظربگیرید. یک آقای هکر داریم که قصد هک کردن شبکه بیت کوین را داره. حالا ببینیم که هک کردن شبکه بیت کوین در عمل چقدر سرمایه می‌خواد؟!

اولا، شبکه بیت کوین نیازمند تعداد خیلی زیادی کامپیوتره، برای در اختیار گرفتن این تعداد زیاد کامپیوتر، آقای هکر به حدود 8.5 میلیارد دلار سرمایه نیاز داره!

ثانیا، تنها یک ساعت کار کردن این کامپیوترها، به اندازه یک میلیون دلار هزینه‌ی برق خواهد داشت.

خب، تا همین‌جای کار آقای هکر 8 میلیارد و پانصد و یک میلیون دلار سرمایه نیاز داره، پس باید کلی بیت کوین بدزده تا ضرر نکرده باشه! 🙂

نمایی از چرک نویس هزینه ها و سود آقای هکر از هک کردن شبکه بیت کوین :)
نمایی از چرک نویس هزینه‌ها و سود آقای هکر از هک کردن شبکه بیت کوین 🙂

 

بفرض جور کردن این 8.501 میلیارد دلار، حالا آقای هکر با چالش بزرگ‌تری پیش‌روست؛

فرض کنیم که ایشون اولین بلاک رو هک کرد، اما با این کار تمامی اعضای شبکه از کارش مطلع می‌شوند. و اون موقع است که آن‌ها بسرعت شروع به فروختن بیت کوین‌هاشون می‌کنند. با این کار ارزش بیت کوین به نزدیک صفر می‌رسه.

به این ترتیب، آقای هکر اصلا فرصت نمی‌کنه تا این مال دزدی رو آب کنه!

و به همین راحتی 8.501 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری دود می‌شه! بنابراین هک کردن شبکه بیت کوین اصلا صرفه اقتصادی نداره. و هیچ آدم عاقلی حتی بهش فکر هم نمی‌کنه!

روند سقوط ارزش بیت کوین در صورت شبکه آن
روند سقوط ارزش بیت کوین در صورت شبکه‌ی آن

الان دوستان از پشت صحنه می‌گن که ما تابحال چنیدن مورد اخبار هک شدن بیت کوین رو شنیده‌ایم، این رو چی می‌گی؟!

پاسخ: بله، درسته، تاکنون چندین مورد هک صورت گرفته و صدها میلیون دلار هم دزدیده شده‌. اما دقت کنید! خودِ شبکه بیت کوین هرگز هک نشده! بلکه این تعدادی از کاربران سهل انگاری بوده‌اند که هک شده‌اند!!!

گفتیم که هک کردن شبکه بیت کوین برای آقای هکر صرفه اقتصادی ندارد.

مشکل از کاربره، نه از شبکه :)
مشکل از کاربره، نه از شبکه 🙂

 

اما، یه سوال! اگه آقای هکر  بجای 8.5 میلیارد دلار سرمایه گذاری در فرآیند پردازش کامپیوتری، توان پردازشی کامپیوتر دیگران رو بدزده چی؟! یعنی اگر آقای هکر حداقل 51% از توان پردازشی شبکه رو در اختیار بگیره چه اتفاقی رخ خواهد داد؟!

هک کردن شبکه بیت کوین
هک کردن شبکه بیت کوین

 

در پاسخ باید گفت : بله! این کار با هک کردن mining pool ها ممکنه!

خب حالا سوال پیش میاد که mining pool چیست ؟!

در واقع mining poolها سایت‌هایی هستند که باعث تجمیع ماینرها می‌شوند. هدف ازایجاد این سایت‌ها تسهیل فرآیند دریافت دستمزد ماینرهاست. درغیر این صورت، ماینرها دیرتر به دستمزدشون می‌رسند.

در واقع mining poolها سایت‌هایی هستند که باعث تجمیع ماینرها می‌شوند. هدف ازایجاد این سایت‌ها تسهیل فرآیند دریافت دستمزد ماینرهاست. درغیر این صورت، ماینرها دیرتر به دستمزدشون می‌رسند.
mining poolها سایت‌هایی هستند که باعث تجمیع ماینرها می‌شوند. هدف ازایجاد این سایت‌ها تسهیل فرآیند دریافت دستمزد ماینرهاست.

 

خب، حالا اگر یه mining pool حسابی پرطرفدار باشه و بیش از 51%  از ماینرها تو اون باشند، چه اتفاقی می‌اُفته؟

آره در اون صورت، اپراتور pool می‌تونه، شبکه بیت کوین رو هک کنه!!!

آه آه قضیه ترسناک شد!

از پشت صحنه می‌گن: آقا مگه شما نمی‌گفتی که نمیشه شبکه بیت کوین رو هک کرد؟!

جواب: یه دقیقه دندون رو جگر بذار، الان توضیح می‌دم! 🙂

می‌دونیم که ماینرها دستمزدشون رو بشکل بیت کوین می‌گیرند و طبیعیه که دلشون می‌خواد که بیت کوین‌‌هاش در امان باشند.

پس بمحض اینکه ظرفیت یک pool به نزدیکی 40% برسه، ماینرها سراسیمه شده و بسراغ poolهای دیگه می‌روند. بنابراین هیچ وقت 51% از ماینرهای شبکه بین کوین در یک pool تجمع نخواهند کرد. این روش کار، یک روش خود امنیتی عالیه!

از طرفی، خود poolها هم هر روز بابت خدماتشون درآمد بیت کوینی دارند. پس اون‌ها هم مایلند که این گاو شیرده رو زنده نگه دارند!

و از آنجاییکه یک هک بزرگ می‌تونه ارزش بیت کوین رو به زمین بزنه و اون‌ها رو ورشکست کنه، هرگز به سو استفاده از موقعیتشون فکر هم نمی‌کنند. حالا لطمه‌ی حیثتی که جای خودش!

پس، هک کردن بیت کوین غیر ممکن نیست اما به شخصه معتقدم این اتفاق هرگز رخ نخواهد داد.

چون بمحض اینکه یه نفر بیت کوین رو هک کنه، ارزش اون یه شبه به صفر می‌رسه و عملا هک کردن بی‌فایده خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *